Yaz ve Diyabet

yaz_ve_diyabet

Diyabetli kişiler için yaz günleri bazı riskler taşımaktadır fakat önemli birkaç noktaya dikkat edersek sıcak yaz günlerinde karşılaşabileceğimiz problemleri en aza indirebilir, mutlu, sorunsuz bir tatil geçirebiliriz. Örneğin bavulumuzu hazırlarken ve seyahatimiz süresince yanımızda bulunduracağımız birkaç belge ve malzeme veya alacağımız birkaç basit tedbir yaşamımızı kolaylaştıracaktır.

 • Aşırı sıcaklar vücuttan sıvı ve elektrolit kaybına ve dolayısı ile şeker dengesinde ve metabolizmada düzensizliğe, tansiyonda düşmeye neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı sıcaklarda güneşe çıkmamalı ve bol sıvı tüketmelidir.
 • Sıvı kaybının fazla olduğu bu dönemde günlük tüketilen sıvı miktarı arttırılmalı fakat bu daha çok “su” olmalı, meyve suları, kafeinli, alkollü ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır. Ayran da sıcak yaz günleri için güzel bir içecektir fakat içerdiği laktozun da bir çeşit karbonhidrat yani şeker türevi olduğu unutulmamalı ve özellikle insülin kullananlarda fazla miktarda kan şekerinde yükselme yapabileceği için tüketimine dikkat edilmeli ve karbonhidrat / insülin doz ayarı yapılmalıdır.
 • Tatil süresince yatış, uyanış ve buna bağlı öğün saatlerimizde değişiklikler olabilmektedir. Tatilimiz boyunca beslenmemize özen göstermeli, hipoglisemi yani kan şekerinde düşme riskini azaltmak için öğün atlamamalıdır.
 • Yine yaz meyvelerinin cazibesine kapılıp günlük tüketilmesi önerilenden fazlası tüketilmemelidir, unutulmamalıdır ki meyvelerin içerdiği şeker yani früktoz da basit şeker gibi kan şeker seviyemizde yükselmeye neden olmaktadır. Yağlı, kızartma yiyeceklerden de uzak durulmalıdır.
 • Ara öğün olarak tüketilebilecek bisküvi, galeta, grisini, kuru meyve gibi besinleri mutlaka yanınıza alın; seyahatte hareketiniz de fazla olacağı için mutlaka ara öğün almalısınız, ayrıca gideceğiniz yerde bu tür besinlere ulaşmanız zor olabileceği için tedbirli olmanızda yarar vardır.
 • Otomobil, otobüs veya uçakla uzun seyahatlerde uzun süre aynı pozisyonda hareketsiz durmak bacak damarlarında dolaşım sorunlarına neden olabilmektedir. Bu nedenle uzun seyahatlerde dolaşımı kolaylaştırmak için sık sık yürüyüş yapmalıdır.
 • Yanınıza mutlaka tatiliniz süresince yetecek kadar hatta biraz daha fazla ilaç ve/veya insülin alın. Birçok ilaç ve özellikle insülinler ısıya duyarlıdır, bu nedenle taşıma ve saklama koşullarına özen gösterilmelidir. İlaçlar özellikle insülinler uygun soğutucularda veya ısıya karşı koruyucu poşetlerde taşınmalı, ışık görmeyen, rutubetsiz ortamlarda, insülinler buzdolabında rafta saklanmalıdır. İnsülin kalemi kullananlar yedek insülin kalemi, pompa kullanıcıları yedek kateter, yedek pompa pili ve adaptörleri, insülin rezervuarı ve dolu kartuşlar bulundurmalıdır.
 • Kan şekeri ölçüm cihazı, şeker ölçüm çubukları, parmak delici ve dezenfektanlar da yanınızda olmalı ve seyahatiniz süresince şeker takipleri ihmal etmemelidir.
 • Hipoglisemi durumlarında kullanılmak üzere glukoz tabletleri, kesme şeker, meyve suyu ve Glukagon kiti bulundurmalıdır.
 • Birlikte seyahat ettiğiniz kişilere diyabetli olduğunuz bildirilmeli ve hipoglisemi anında yapılması gerekenler konusunda bilgi verilmelidir.
 • Seyahat edilecek yere göre Türkçe ve yurtdışı seyahatlerde İngilizce ve/veya gidilen ülkenin anadilinde diyabetik olduğunuzu belgeleyen kart, diyabetli kişinin kimlik bilgilerinin (isim, adres, telefon numaraları) ve kişi ile ilgili bilgi almak gerektiğinde irtibata geçilebilecek yakınlarının, doktorunun ve izlenmekte olduğu sağlık kuruluşunun bilgilerinin yer aldığı belge, kullanması ve yanında bulundurması istenen ilaç ve tıbbi malzemelerin listesi (insülinler, kalemler, enjektör, iğne ucu, glukometrevs), doktorunuzun hazırladığı seyahat etmenize engel bir durum olmadığını bildiren belge, hipoglisemi halinde bulunmanız durumunda yapılması gereken müdahaleler, acil durumlar için reçete örneği, gidilen yere göre aşı yapılmış ise belgesi ve seyahat sigortası örneği bulundurulmalıdır. Bu belgeler kullanılan ilaç, insülin ve tıbbi malzemelerin gümrük kontrollerinden geçirilmesinde ve uçağa alınmasında ve seyahatiniz süresince yaşanabilecek problemleri önlemiş olur.
 • Uçak ile seyahat ederken mutlaka ilaç ve insülinlerinizi el çantanıza alın, bagaja vermeyin. Böylece hem kaybolma riskini azaltmış olursunuz hem de ısıya ve X ışınlarına maruz kalmalarını dolayısı ile bozulmalarını önlemiş olursunuz.
 • Gideceğiniz bölgenin iklim şartlarını mutlaka öğrenin ve ona uygun giysi seçin. Sıcak havada terlemenizi azaltacak pamuklu giysiler seçilmeli, sentetik kumaşlardan uzak durmalıdır.
 • Diyabetli kişilerde sinir hasarına bağlı duyu kaybı olabileceği için yaralanmaları önlemek amacı ile rahat ve kapalı ayakkabılar tercih edilmeli ve çıplak ayakla kumsalda veya evde, otelde dolaşılmamalıdır.
 • Genç, yaşlı herkese önerildiği gibi diyabetliler de güneş ışınlarının dik olarak geldiği ve daha zararlı olduğu bilinen 11.00-16.00 saatleri arasında güneşe çıkmamalıdır. Denize girerken veya güneşe çıkılırken koruyucu kremler kullanılmalıdır. Yine de unutulmamalıdır ki bazı saatlerde güneş zararlı olsa da güneşten alacağımız D vitamininin sağlığımız için sayısız faydaları bulunmaktadır. Bu nedenle gerekli önlemler alınarak uygun saatlerde güneşten faydalanılmalıdır.

Herkese iyi tatiller, güneşli, sağlıklı günler dileriz…

PAYLAŞIN:

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUpon