Gizli Şeker

gizli_seker

Gizli şeker veya diğer adı ile Pre-diyabet; kişinin kan şekerinin normalden yüksek olmasına rağmen diyabet tanısı koyduracak düzeyde olmaması durumudur. Bir diğer deyişle Pre-diyabet şeker hastalığına yatkınlık hali veya erken dönemidir.

Gizli şeker (pre-diyabet) takip ve tedavi edilmez ise zaman içinde Tip 2 diyabete yani şeker hastalığınadönüşür. Fakat gizli şekerin aşikar şeker hastalığına dönüşmesi yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle önlenebilir veya geciktirilebilir.

Diyabet klinik olarak ortaya çıkmadan önce uzun süre sessiz seyreder, bu dönemde kandaki şeker düzeyi diyabetlilerde olduğu kadar yüksek değildir fakat bu kişiler de şeker hastalarının yaşayabileceği komplikasyonlaraözellikle kalp ve damar hastalıklarının gelişimine açıktır. Gizli şekeri olan kişilerde kalp ve damar hastalığı riski kan şekeri normal olan bireylerle karşılaştırıldığında 1.5 kat daha fazladır, bu oran diyabetli kişilerde ise 2 -4 kat daha fazladır. Gizli şeker tanısı konan her birey kalp ve damar hastalıkları açısından mutlaka incelenmelidir.

8 saat açlığı takiben sabah bakılan kan şekeriniz 100 ile 126 mg/dl arasında saptanmış ise gizli şekeriniz olabilir, doğru tanı için mutlaka aile hekiminiz veya bir endokrinoloji uzmanı ile görüşün.
Açlık kan şekeriniz 100 mg/dl’nin altında olduğu halde günün herhangi bir saatinde bakılan kan şekeriniz 140 -200 mg/dl arasında ise yine mutlaka bir endokrinoloji uzmanı veya doktorunuz ile görüşün ve tanı için doktorunuzun önerisi doğrultusunda Oral Glukoz Tolerans Testi (OGTT) yani şeker yükleme testi yaptırın. OGTT’de200 mg/dl’nin üzerinde değerler saptanması ve özellikle 2. saat kan şekerinin 200 mg/dl’nin üzerinde olması Tip 2 diyabet tanısı koydururken2.saat kan şekerinin 140 -200 mg/dl arasında saptanması gizli şeker olduğuna işarettir.

PAYLAŞIN:

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUpon