Gebelik Diyabeti Nedir?

gebelik_diyabeti

Daha önce diyabeti olmayan bir kadında gebelik sırasında başlayan veya ilk kez gebelik sırasında saptanan kan şekerinin yükselmesi durumuna “Gebelik Diyabeti veya Gestasyonel Diyabet” denir.

Gebelik Diyabeti gebeliklerin %7’sinde görülmekte ve sıklığı her geçen gün giderek artmaktadır. Günümüzde artan obezite sıklığı ve tanı testlerinin daha fazla kullanılması bu artışı açıklayabilmektedir.

Gebelik boyunca vücutta insülin direnci artmaktadır, bunun sonucunda annedeki kan şekeri dengesini sağlamak için pankreastan salgılanan insülin hormonunun miktarı gebe olmayanlara göre 2 kattan fazla artmaktadır. Normal gebelerde bu durum dengelenebilmektedir. Fakat Gebelik Diyabeti olan kadınlarda gebelik sırasında şeker/insülin dengesi ve bunun sonucunda karbonhidrat metabolizması bozulmakta ve kan şekeri yükselmektedir. Annenin yağ dokusunun fazla olması yani kilolu olması, hareket kısıtlılığı ve “anne can taşıyor daha fazla yemesi lazım” düşüncesi ile artan kalori alımı da şeker metabolizmasının bozulmasına yardımcı olmaktadır.

PAYLAŞIN:

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Pin on PinterestShare on TumblrShare on StumbleUpon